موارد كاربرد و اطلاعات عمومي در خصوص پمپ هاي لجن كش و كف كش

الف: الكتروپمپ هاي لجن كش: اين الكتروپمپ‌ها جهت پمپاژ مايعات داراي ذرات جامد معلق و الياف بلند، فاضلاب، آبهاي آلوده، آبهاي گل‌آلود و ... من...

access_time ۱۳۹۹ يکشنبه ۲۳ آذر
remove_red_eye 114 بازدید
موارد كاربرد و اطلاعات عمومي در خصوص پمپ هاي لجن كش و كف كش

الف: الكتروپمپ هاي لجن كش:

اين الكتروپمپ‌ها جهت پمپاژ مايعات داراي ذرات جامد معلق و الياف بلند، فاضلاب، آبهاي آلوده، آبهاي گل‌آلود و ... مناسب مي باشد. در اين الكتروپمپها نسبت به نوع سيال مورد پمپاژ مي‌توان از پروانه تك‌پره‌اي و پروانه يك طرف باز و يا چندپره استفاده نمود.

 

الكتروموتور مورد استفاده در اين پمپ‌ها از نوع سه فاز ميباشد. در ناحيه آببندي محور و در حد فاصل بين الكتروموتور و پمپ از دو نوع آببند مكانيكي مختلف با يك محفظه روغن استفاده مي‌شود به سبب لزوم خنك كاري الكتروموتور و احتراز از ارتعاش، نبايد الكتروپمپ در شرايط خشك استارت شود. دقت شود اندازه قطعات جامدي كه الكتروپمپ‌هاي لجن‌كش مي توانند پمپاژ كنند بر اساس سایز پروانه الكتروپمپ قابل تعريف مي‌‌باشد. در صورتيكه اندازه مواد جامد بيشتر از حد مجاز باشد بایستی از توري مناسب استفاده نمود.

ب: الكتروپمپ هاي كف‌كش:

اين نوع الكتروپمپ‌ها براي پمپاژ آب صاف طراحي شده‌اند و با توجه به امتياز هد و دبي بالا و نصب سريع و آسان اين محصولات به طور عمده براي پمپاژ آب از چاهها، رودخانه‌ها و استخرها و آبياري مزارع مورد استفاده قرار مي‌گيرد. قطر ذرات معلق در آب براي اين نوع الكتروپمپها اهميت زيادي داشته و جهت استفاده از اين نوع الكتروپمپ ها در مناطق شن‌زار توصيه مي‌شود كه حتماً بر روي دستگاه توري مناسب نصب گردد تا از ورود شن و ماسه به داخل الكتروپمپ جلوگيري بعمل آيد.

دقت شود الكتروپمپ هاي كفكش و لجن‌كش نبايستي خارج از شرايط مشخص شده در پلاك(دبي، دورفشار، دما و ساير دستورات و آيين نامه هاي كاركرد) بكار گرفته شود. لذا جهت اطمينان از كاركرد صحيح پمپ نياز است افرادي كه تخصص لازم، جهت حفظ و نگهداري از پمپ را دارند مسئوليت نصب و نگهداري از پمپ رابرعهده بگيرند.

در مقاله قبل به تعریف کلی کف کش ها و لجن کش ها پرداخته شد و ویژگی های هر کدام بیان گردید. یکی از مسائل مهم در تعمیرات پمپ های لجن کش و کف کش، بررسی بلبرینگ های استفاده شده و همچنین کیفیت آببندهای مکانیکی (سیل مکانیکی) به کار گرفته شده در پمپ است.

بازرسي ياتاقانها و روغن كاري آنها:

برای مهار نیروهای شعاعی وارد شده به شافت پمپ نیاز است تا از بلبرینگ ها استفاده شود. سالم بودن این بلبرینگ ها نقش اساسی در عملکرد پمپ ایفا می کند. به همین منظور، محور پمپ و موتور در داخل بلبرينگهاي شيار عميق(Deep groove) قرار می گیرند. این نوع بلبرينگ ها  داراي محفظه گريس هستند. در هر دور  بازبيني بایستی  بلبرينگ ها را با گريس تميز پر كرد و در صورتی که بلبرينگ خراب شده باشد باید آن را تعويض نمود.

آب‌بندي محور(Shaft Seal):

محور الکتروپمپ، توسط دو عدد آببند مكانيكي (مکانیکال سیل دوبل) در كنار هم يعني در بين پمپ و موتور آببندي مي‌شود. آببند مكانيكي توسط روغن داخل محفظه ياتاقان روان‌كاري و خنك‌كاري مي گردد.

تذكر 1: شايان ذكر است كه قطعات استاندارد استفاده شده در الكتروپمپ بعد از يك دوره كاركرد بايستي تعويض گردد. دوره كاركرد براي اين نوع قطعات حدود 4000 ساعت مي باشد.

تذكر 2: سعي شود تا موقع تعويض بلبرينگ ها و مكانيكال سيل ها، آن را به خوبي جا انداخته و از آببندي مكانيكال سيل ها اطمينان حاصل نمود.