روش های همراستا سازی شافت پمپ با موتور

همراستایی کامل شافت پمپ و موتور یکی از مهمترین مواردی است که برای عملکرد صحیح الکتروپمپ باید مورد توجه قرار گیرد. معمولا در پمپ هایی با توان پایین، سا...

access_time ۱۳۹۹ يکشنبه ۲۳ آذر
remove_red_eye 118 بازدید
روش های همراستا سازی شافت پمپ با موتور

همراستایی کامل شافت پمپ و موتور یکی از مهمترین مواردی است که برای عملکرد صحیح الکتروپمپ باید مورد توجه قرار گیرد. معمولا در پمپ هایی با توان پایین، سازنده، پمپ را همراه با موتور کوپل شده به پمپ به مشتری تحویل می دهد. اما در پمپ هایی با سایز بزرگ که پمپ و موتور بطور جداگانه تولید می شوند نیاز است که با استفاده از یک کوپلینگ شافت پمپ و موتور به یکدیگر مرتبط شوند. برای این کار بایستی پمپ و موتور اصطلاحاً همراستا شوند. در صورتی که همراستا سازی بدرستی انجام نگیرد، ارتعاشات سیستم افزایش یافته که نتیجه آن استهلاک بیشتر قطعات پمپ و ایجاد آسیب های مکانیکی خواهد بود.

-         استفاده از ساعت اندازه گیری: یکی از روش های همراستا سازی پمپ و موتور، استفاده از ساعت اندازه گیری است. در این روش یک ساعت اندازه گیری روی موتور و یک ساعت اندازه گیری دیگر روی شافت نصب می شوند.با گردش شافت ها و خواندن لنگی بین دو قطعه، میزان ناهمراستایی مشخص می شود. با قرار دادن یک سری ورقه نازک فلزی به نام شیم زیر پایه موتور، سعی می شود تا لنگی رویت شده به حد مجاز رسانده شود. این روش هر چند کم هزینه است اما بسیار زمان بر خواهد بود.

 

-         تنظیم لیزری: در تنظیم لیزری از روش فرستنده و گیرنده استفاده می شود. یک دیود لیزری و یک سنسور وضعیت روی یک براکت قرار می گیرد که خود این براکت روی یکی از شافت ها نصب شده است. از براکت اول پرتوهایی به براکت دوم که روی شافت دیگر نصب شده است فرستاده می شود. با رسیدن پرتو اولیه به براکت دوم، یک پرتو بازگشتی به براکت اول فرستاده خواهد شد. با چرخاندن یکی از شافت ها مقادیر متفاوتی از لنگی بین دو شافت ثبت شده و به کامپیوتر کوچکی فرستاده می شود. بدین ترتیب اپراتور می تواند مقدار شیم مورد نیاز برای قرار گیری زیر پایه ها را محاسبه نماید. مزیت اصلی این روش، سرعت عمل بسیار بالای آن می باشد.

 

 

در مواردی که پمپ و موتور بصورت جداگانه تولید می شوند نیاز است تا با استفاده از یک کوپلینگ، شافت پمپ و موتور به یکدیگر متصل شوند. انواع مختلفی از کوپلینگ ها با جنس و ابعاد گوناگون وجود دارند که با توجه به نوع کارکرد، مورد استفاده قرار می گیرند. شکل زیر دو نمونه از پرمصرف ترین مدل های کوپلینگ را نشان می دهند. کوپلینگ ها به دو دسته انعطاف پذیر و صلب تقسیم می شوند. کوپلینگ های انعطاف پذیر معمولا شامل یک قسمت از جنس لاستیک است که باعث می شود انتقال قدرت بصورت نرم تری صورت گرفته و تا حدی همراستا نبودن شافت پمپ و موتور را جبران نماید.

 

در صورتی که شافت پمپ و موتور همراستا نباشند مشکلات زیر برای پمپ پیش خواهد آمد:

1-     ارتعاشات زیاد مجموعه

2-     خرابی سریع مکانیکال سیل

3-     افزایش بار روی بیرینگ ها و بالا رفتن دمای آن ها