preload logo

محاسبه دبی مورد نیاز پمپ آبرسانی

خوب است بدانید؛ مقدار دبی مورد نیاز در ساختمان‌های مختلف بسته به کاربری آن بخش متفاوت است. به عنوان مثال حجم آب مصرفی یک خوابگاه دانشجویی نسبت به یک مرکز خرید به کلی فرق دارد. از طرف دیگر در ساعت‌های مختلف شبانه روز هم دبی مورد نیاز یکسان نیست. مثلا در یک خوابگاه دانشجویی مقدار آب مصرفی بین ساعت 7 تا 8 صبح به مراتب بیش از ساعت 10 تا 11 خواهد بود. به این لحاظ لازم است در ابتدا نوع کاربری ساختمان مشخص شود و سپس معلوم گردد در ساعت پیک مصرف مقدار دبی مورد نیاز چقدر می باشد. در ادامه این مقاله به محاسبه دبی مورد نیاز پمپ آبرسانی خواهیم پرداخت. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

استانداردهای کشورهای مختلف

برای این منظور استانداردهای متعددی در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد که بسته به فرهنگ مصرف آب در آن کشور نتایج متفاوتی را در بر دارد. در استانداردهای امریکایی مصرف آب بسیار بالاتر از استانداردهای اروپایی فرض می‌شود. مقدار آب مصرفی برای هر شخص در کشور امریکا یا کشورهای عربی مانند امارات بیش از 500 لیتر در شبانه روز است؛ حال آن که در کشورهای اروپایی مانند انگلستان این عدد در حد 150 لیتر بوده و در اغلب کشورهای افریقایی کمتر از 50 لیتر در شبانه روز می‌باشد. نرم مصرف آب در ایران به کشورهای اروپایی نزدیک می‌باشد. به این لحاظ ترجیح بر آن است که بجای محاسبه مصرف به روش SFU (که اصالتا مربوط به امریکا می‌باشد) از استاندارد DIN1988 (که اروپایی است) استفاده گردد.

بیشتر بخوانید:

الکتروپمپ محیطی آبارا چه ویژگی و کاربردهایی دارد؟

محاسبه دبی مورد نیاز پمپ آبرسانی

در روش این استاندارد مقدار مصرف آب کلیه وسایل بهداشتی ساختمان با هم جمع شده و با استفاده از گراف یا روابط داده شده مقدار پیک مصرف آب که نمایانگر دبی مورد نیاز پمپ می‌باشد به دست می‌آید. آن گونه که در شکل زیر دیده می‌شود برای یک واحد مسکونی دارای یک حمام و سرویس بهداشتی مقدار مصرف 1.1 لیتربرثانیه بدست می‌آید. به این ترتیب اگر ساختمان دارای 16 واحد مسکونی باشد، جمع مصارف تمامی واحدها برابر 17.5 لیتر در دقیقه و با افزودن شیرهای آب در مشاعات تقریبا 19 لیتر در ثانیه خواهد بود.

محاسبه دبی مورد نیاز پمپ آبرسانی

مطابق با شکل زیر با استفاده از گراف داده شده در استاندارد DIN1988 به ازای 19 لیتر در ثانیه دبی تجمیعی، از گراف A  که مربوط به ساختمان‌های مسکونی است مقدار دبی پمپ تقریبا 2.5 لیتر در ثانیه معادل 9 مترمکعب در ساعت خواهد بود. همان گونه که در این تصویر مشخص است اگر 19 لیتر دبی تجمیعی مربوط به یک مدرسه بود، می‌بایست از گراف K استفاده می‌شد که در نتیجه مقدار دبی مورد نیاز پمپ تقریبا 6 لیتر بر ثانیه معدل 22 متر مکعب در ساعت بدست می‌آمد.

محاسبه دبی مورد نیاز پمپ آبرسانی

شرکت صنایع آبارا

از سال ۱۳۷۳ در ایران با تکیه بر ارتباطات قوی بین‌المللی و اعتبار بالا توانست سرمایه گذار خارجی جذب کند. محصولاتی نظیر الکتروپمپ‌های صنعتی و الکتروپمپ‌های تاسیساتی لجن‌کش و کف‌کش بوسترپمپ پمپ‌های آتشنشانی الکترو پمپ‌های ابر و .. روانه‌ی بازار کرد.

همچنین توانست بنا به نیازهای مصرفی بازار تقاضا پمپ‌های استاندارد را در سطح بالایی از کیفیت به بازار معرفی و ارائه نماید.

شرکت صنایع پمپ آبارا عرضه کننده انواع پمپ با کیفیت بالا در ایران می‌باشد.

برای دریافت مشاوره جهت خرید انواع پمپ آب با کارشناسان ما تماس بگیرید.

شرکت صنایع پمپ آبارا ارائه دهنده انواع پمپ آب خانگی، صنعتی، بوستر پمپ، پمپ استخر و… با برند ABR در ایران می‌باشد.

همچنین می توانید برای دریافت تمام کاتالوگ های محصولات شرکت پمپ آبارا به بخش کاتالوگ محصولات مراجعه نمایید.

پیج اینستاگرام شرکت پمپ ابارا را دنبال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

WeCreativez WhatsApp Support
همکاران ما در کوتاه ترین زمان به سوالات شما پاسخ خواهند داد.
سلام، میتونی اینجا سوالتو بپرسی؟ ?