preload logo

پمپ های آبرسانی

امروزه با توجه به افزایش شهرنشینی و انبوه ساختمان‌های چند طبقه و برج‌نشینی یکی از مشکلاتی که در سیستم آبرسانی وجود دارد. توزیع آب با فشار متناسب بدون افتی یا قطعی داخل لوله‌ها می‌باشد. ضمن توجه به اینکه میزان آب مصرفی در طبقات به یک صورت نبوده و هیچ الگوی مصرفی معینی وچود ندارد. پمپ های آبرسانی این مشکل را برای ما از بین برده‌اند.

افزایش و کاهش فشار آب در لوله‌ها پیوسته در حال تغییر می‌باشد. به این مسئله باید توجه شود که قطعی یا تغییرات ناگهانی در فشار آب ممکن است موجب آسیب رساندن به شیرآلات و لوله‌ها شود. به همین علت انتخاب یک پمپ مناسب برای پمپاژ از ضرورات بوده و برای جلوگیری از این اتفاقات بوستر‌ پمپ‌ها بهترین انتخاب می‌باشند.

بوستر پمپ‌ها دستگاه‌های یکپارچه‌ای می‌باشند که از یک یا چند الکترو‌پمپ تشکیل شده‌اند. با اتصال به هم به صورت موازی کاهش فشار را به صورت کارکرد یک یا چند الکتروپمپ به صورت نوبتی جبران می‌کنند. بوستر‌پمپ‌ها از نظر تثبیت فشار به بوستر پمپ‌های دور ثابت و بوسترپمپ‌های دور متغیر تقسیم می‌شوند.

الکتروپمپ خود مکش استیل آبارا
الکتروپمپ خود مکش استیل آبارا

 

از اجزای اصلی پمپ های آبرسانی می‌توان به الکتروپمپ‌‌ها، بخش مکش، بخش دهش و شاسی اصلی اشاره کرد. سایر اجزای اصلی بوستر پمپ‌های دور ثابت را تابلوی کنترل و فرمان دور ثابت، منبع دیافراگمی و پرشر سوئیچ‌های حداقل و حداکثر فشار تشکیل می‌دهند. همچنین اجزای مشابه در بوسترپمپ‌های دور متغیر عبارتند از:

  • تابلوی کنترل
  • فرمان دور متغیر
  • پرشر ترانسمیتر

از موارد استفاده بوسترپمپ‌ها در پمپ های آبرسانی می‌توان به تامین و تنظیم فشار آب در آبرسانی، آتش‌نشانی و آبیاری فضای سبز در شهرها، شهرک‌ها، مجتمع‌های مسکونی، ساختمان‌های بلند مرتبه، فرودگاه‌ها، بیمارستان‌ها، شبکه‌های مختلف آب شهری، مراکز مختلف صنعتی و آبیاری تحت فشار در مزارع مکانیزه استفاده می‌شود.

نحوه انتخاب درست پمپ‌های آبرسانی

ساده‌ترین روش برای انتخاب پمپ‌های آب خانگی برای منازل مسکونی، آپارتمان‌ها یا ویلا‌ها، ابتدا محاسبه دو مولفه مهم یعنی فشار پمپ آب (ارتفاع) و بازدهی پمپ آب ( دبی) می‌باشد.

الکتروپمپ کف کش طبقاتی چدنی سه فاز مدل آبارا
الکتروپمپ کف کش طبقاتی چدنی سه فاز مدل آبارا

محاسبه فشار پمپ آب خانگی

برای منازل مسکونی و آپارتمان‌ها:

برای محاسبه فشار پمپ های آبرسانی و آب، باید ابتدا تعداد طبقات را در ۳ ضرب کنیم که عدد به دست آمده در واقع ارتفاع کف تا سقف آخرین طبقه می‌باشد برای مثال اگر ساختمان مورد نظر ۷ طبقه باشد و ۲ طبقه پارکینگ نیز داشته باشد، در واقع تعداد طبقات مجموعاً ۹ طبقه می‌باشد یعنی هنگامی که در ۳ ضرب می‌شود به عدد بیست و هفت می‌رسیم.

این عدد ارتفاع حدودی ساختمان بوده و به عبارت واضح‌تر پمپی که تهیه می‌کنیم باید توانایی پمپاز سیال را تا این ارتفاع داشته باشد و به منظور به دست آوردن فشار مناسب هر واحد مصرف کننده باید عدد به دست آمده را با عدد ۳۰ جمع کرده و در این صورت فشاری در حدود ۲ تا ۳ بار را در پشت هر شیر آب در تمامی طبقات خواهیم داشت.

مثلاً برای محاسبه مثال بالا فشاری که پمپ آب انتخاب شده باید ایجاد کند عدد ۳۰ متر یا ۳ بار می‌باشد و این عدد برای این ارتفاع مناسب بوده و فشار قابل قبولی را ایجاد می‌کند.

به دست آوردن فشار مورد نظر برای ویلاها به دو صورت امکان پذیر است:

پمپ آب دقیقاً زیر ویلا نصب شود که در این صورت به همان روش محاسبه فشار برای منازل مسکونی و آپارتمان‌ها اقدام می‌کنیم.
در این حالت پمپ در فاصله از ویلا قرار گرفته که در این روش باید ابتدا طول مسیر پمپ تا ویلا را به دست آورد. در این صورت هر ۱۰ متر را ۱ متر باید حساب کرد.

سپس ارتفاع تعداد طبقات ویلا را با طول مسیر جمع کرده و عدد به دست آمده را با عدد ۳۰ جمع می‌کنیم. برای مثال اگر طول مسیر از پمپ تا ویلا ۲۰۰ متر باشد از روش محاسبه‌ی بالا به ارتفاع ۲۰ می‌رسیم. بر فرض ویلا دوبلکس بوده که در این صورت یعنی ۲ طبقه می‌باشد و ارتفاع این ۲ طبقه نیز ۶ متر باشد.

از مجموع این دو با هم و همچنین با عدد ۳۰ ما‌ به عدد ارتفاع ۵۶ می‌رسیم. این بدین معناست که پمپ آب خانگی مورد انتخاب باید قادر به انتقال آب تا ۵۶ متر ارتفاع ستون آب باشد تا فشاری بین ۵ تا ۶ بار را پشت هر شیر آب ایجاد کند.

محاسبه میزان بازدهی یا دبی دمد آب خانگی

برای به دست آوردن این مولفه نیز از ۲ روش می‌توان استفاده کرد

به ازای هر واحد مسکونی میزان مصرفی را حدود ۴۰۰ لیتر در ساعت در نظر می‌گیریم. برای مثال ساختمان مورد نظر ۷ طبقه تک واحدی بوده و دارای ۱ طبقه پارکینگ و ۱ طبقه زیرزمین می‌باشد میزان فشار و دبی پمپ از طریق تعداد واحد مسکونی ضرب در ۴۰۰ به دست می‌آید.
در روش دوم به نقاط تحویل آب بستگی دارد که از فرمول زیر به دست می‌آید:

  • تعداد نقاط تحویل
  • تعداد آپارتمان ها
  • ضریب همزمانی

الکتروپمپ استیل خطی سیرکولاتور آبارا LPS

شرکت صنایع پمپ آبارا از سال ۱۳۷۳ در ایران شروع به فعالیت کرد این شرکت با تکیه بر اعتبار خود توانست محصولات باکیفیت را روانه بازار ایران کند.
شرکت صنایع پمپ آبارا ارائه دهنده انواع پمپ آب خانگی مناسب برای آب استخر ها با برند ABR در ایران می‌باشد. همچنین با تثبیت جایگاه خود در بازار مصرفی و همچنین با توجه به نیاز داخلی محصولاتی با برند خود به نام براساس نیاز مصرف کنندگان داخلی روانه بازار نمود.

همچنین می توانید برای دریافت تمام کاتالوگ های محصولات شرکت پمپ آبارا به بخش کاتالوگ محصولات مراجعه نمایید.

پیج اینستاگرام شرکت پمپ ابارا را دنبال نمایید.

برای دریافت مشاوره جهت خرید انواع پمپ آب با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

WeCreativez WhatsApp Support
همکاران ما در کوتاه ترین زمان به سوالات شما پاسخ خواهند داد.
سلام، میتونی اینجا سوالتو بپرسی؟ ?